5 zalet klimatyzacji inwerterowej - klimatyzator sterowany smartfonem

5 zalet klimatyzacji inwerterowej

Tutaj dowiesz się, dlaczego klimatyzacja inwerterowa jest lepsza od urządzeń typu on-off. A jest lepsza – zużywa mniej prądu, mocniej chłodzi i stabilniej utrzymuje temperaturę

Klimatyzatory typu on-off działały przez dziesięciolecia. Były solidne, niezawodne, proste i skuteczne. Aż pewnego dnia wzięła je pod lupę Unia Europejska, a ściślej jej wszechwiedzący urzędnicy. Orzekli oni, że oto przemysł chłodniczy musi wymyślić inne rozwiązanie, które spełni nowe, wyśrubowane normy efektywności energetycznej.

I przemysł wymyślił. Zamiast silnika prądu przemiennego do napędu sprężarki zastosowano silnik prądu stałego, który – mimo takiej nazwy – jest silnikiem reluktancyjnym, sterowanym falownikiem. Czyli niby silnik prądu stałego, a nie do końca na prąd stały… Chyba sobie podarujemy dociekanie, jak jest naprawdę, a zamiast tego napiszemy, o co w tym chodzi i co zyskasz Ty – użytkownik klimatyzatora ze sprężarką inwerterową.

Klimatyzacja on-off czyli większa lodówka

Klimatyzatory typu on-off, zgodnie ze swoją nazwą, działają podobnie do domowej lodówki. Ich agregat ma stałą moc, a temperatura w chłodzonych pomieszczeniach regulowana jest wyłącznie poprzez włączanie i wyłączanie agregatu. Jeżeli potrzebna jest pełna moc, agregat działa bez przerwy.

Kiedy temperatura nastawiona na pilocie zostanie osiągnięta, sprężarka zostaje wyłączona. Po zanotowaniu przez czujniki spadku temperatury, agregat znowu się włącza, i działa aż nastawiona temperatura zostanie znowu osiągnięta. Wtedy się wyłącza – i cykl powtarza się.

Od strony prostoty konstrukcji taka klimatyzacja ma same zalety: sterowanie odbywa się za pomocą stycznika (z odpowiednim układem do rozruchu silnika – lodówki też taki miały) i termostatu, silniki prądu przemiennego są dostępne i tanie, diagnostyka takiego klimatyzatora on-off jest prosta.

Takich urządzeń na całym świecie pracują miliony, ale teraz nadeszła era wyśrubowanej efektywności energetycznej i napędu inwerterowego. Jak się domyślasz, klimatyzacja inwerterowa jest znacznie bardziej skomplikowana konstrukcyjnie od klimatyzatorów on-off. Bez dwóch zdań. Ale czy z tego skomplikowania płyną jakieś konkretne zalety?

Klimatyzacja inwerterowa i jej zalety

Tak. I są to zalety nie do pogardzenia z punktu widzenia użytkownika klimatyzacji domowej. A może szczególnie domowej – bo właśnie w domu najbardziej zwracamy uwagę na komfort. Oto lista bezcennych atutów klimatyzatorów inwerterowych:

  • Szybkie osiąganie nastawionej temperatury w pomieszczeniu – jeżeli w danych katalogowych przeczytacie, że moc znamionowa klimatyzacji inwerterowej wynosi np. 2,5 kilowata, to tak naprawdę, kiedy zajdzie potrzeba, większość urządzeń jest w stanie wykrzesać z siebie znacznie więcej. Dzięki temu rozgrzane pomieszczenie jest szybciej schładzane (lub wyziębiony dom szybciej ogrzewany).
  • Sprężarka inwerterowa ma regulowane obroty. A to oznacza, że może szybko reagować na zmiany temperatury i precyzyjnie dostosować moc do aktualnych potrzeb. Klimatyzacja inwerterowa potrafi więc chłodzić bardzo delikatnie, a kiedy trzeba dać z siebie wszystko. Tak naprawdę klimatyzator inwerterowy może pracować z różną mocą, a przedział dostępnych mocy podany jest w katalogu.
  • O wahaniach temperatury w pomieszczeniu można zapomnieć. O ile klimatyzacja on-off nie jest w stanie utrzymać stałej temperatury, o tyle inwerter taką sztukę zna bardzo dobrze. Klimatyzacja on-off, kiedy agregat naprzemiennie włącza się i wyłącza, powoduje, że w pomieszczeniu robi się raz cieplej, raz zimniej. Wahania temperatury są odczuwalne. W przypadku inwertera są one tak małe, że można mówić o praktycznie stałej temperaturze w klimatyzowanym pomieszczeniu.
  • Klimatyzator inwerterowy zapewnia stały poziom wilgotności powietrza podczas długotrwałej pracy klimatyzatora, po ustabilizowaniu się temperatury i wilgotności po początkowym okresie intensywnego schładzania. Sprężarka pracuje cały czas, zmienia tylko obroty. Nie ma więc okresów, kiedy wymiennik ciepła w klimatyzatorze w domu nie jest chłodzony i mogłaby z niego odparować wilgoć. A tak było w klimatyzacji on-off, gdzie w okresach przerw w pracy agregatu wymiennik ciepła klimatyzatora w domu „rozmrażał” się i nagromadzona w nim wilgoć podnosiła wilgotność w pomieszczeniach. Ani to komfortowe, ani zdrowe.
  • Sprężarki inwerterowe powodują, że możesz liczyć na znaczne oszczędności w rachunkach za energię elektryczną w stosunku do klimatyzacji on-off. Możesz założyć, że pobrana moc elektryczna stanowi od jednej trzeciej (przy pełnej mocy) do jednej piątej (przy niewielkim obciążeniu) oddanej do pomieszczenia mocy chłodniczej. Podobnie będzie w trybie grzania, o ile na zewnątrz nie będzie silnego mrozu.

Jak widzisz, inwerterowa rewolucja wyszła klimatyzacji na dobre. Co prawda jej serwis jest bardziej wymagający, a technicy montujący klimatyzatory musieli podnieść swoje kwalifikacje, ale komfort użytkownika na tym zyskał.

Pozwól nam zadbać o Twój komfort!

Jesteśmy autoryzowanym instalatorem klimatyzacji GREE i co roku montujemy kilkaset klimatyzatorów różnych marek. Z produktami GREE mamy dobre doświadczenia serwisowe i serdecznie je polecamy. Chętnie zamontujemy klimatyzację w Twoim mieszkaniu, domu, firmie lub sklepie.